İş Hayatına Hoşgeldiniz

Kiminiz hayal ettiği iş alanıyla ilgili bölümü kazandı, kimi sıralama ve puan mağduru oldu. Bir bölümü “kazanıp” okudunuz, mezun oldunuz. Şimdi hayatınızı “kazanmak” için iş buldunuz, yollara düştünüz ve ofiste ilk gününüz. Hoş geldiniz!

Muhtemelen ömrünüzün şimdiden sonraki 30 yılını geçireceğiniz ortamı ya da mahalleyi biraz tanıtayım isterim sizlere:

 

  • Mahallede gerçek muhtar kimdir, kim kime söz geçirir, gizil güçler hangi köşede saklanır tam anlamadan kimse ile samimi olmayın.
  • Her tanıştığınız kişiye ya da yan masada oturana güvenip hemen kendinizi açmayın; ofisteki herhangi bir kimse hakkında görüş bildirmeyin. Aman ha dedikodu yapmayın. Hiç ummadığınız bir anda kendi sözlerinizi bambaşka yerlere gitmiş ve farklı yorumlanmış bulabilirsiniz.
  • Çeteleşmeyin; okul gruplarına benzeyen “çete”ler iş hayatında da vardır. Muhabbet eder, iyi vakit geçirir gibi görünürler ama bunlar aslında çıkar çeteleridir. Mümkün olduğunca farklı bölümlerden, farklı insanlar ve gruplarla tanışın, takılın. Bir bilgiye ulaşmanız gerektiğinde, her bölümde bir kontak kişiniz bulunsun.
  • Bir çeteye katılırsanız, diğerlerinin dışında kalacak ve orada oynanan “oyun”lardan uzak kalacaksınız. Veya bazı insanlar size otomatik olarak rakip/ hasım gözü ile bakacak. Yeni katıldığınız bir organizasyonda bu büyük tehlike. Tarafsız görünmelisiniz.
  • Toplantılarda, sunumlarda, proje çalışmalarında kendinizi göstermek adına her topa atlayıp ilgi çekmeye çalışmayın. İlgiyi bilginiz, kıvrak zekanız ve farklı yorumlarınız ile kazanmalısınız. Ne kadar parlak bir akademik geçmişiniz, etkileyici okul markalarınız olsa da, kurumsal camiada sahne ve roller farklıdır. Ortamı anlayıp, sakin ve ılımlı adımlarla ilerlemek iyidir.
  • Kurumsal hayat bir “cangıl” ya da yaygın ifade ile “cadı kazanı”dır. Cadının kim olduğu, kazanı kimin ateşle beslediği hemen belli olmaz. İzleyin, ölçün, biçin, bilgi toplayın. Ofis politikalarının içine cahilce atlamayın, gol yersiniz. Bu ayrı bir uzmanlık alanı. Ve unutmayın, henüz çaylaksınız. Politikaların inceliğini ve derinlik ölçüsünü anlamak ortalama 3-4 yılınızı alacaktır.

Akademik bilgi, projeler, kulüpler, Erasmus, sosyal faaliyetler güzel bir başlangıç. Ama sahneyi ve yönetmeni tanımadan büyük rollere soyunmak felaket getirir.  Tüm sporcular gibi oyuna çıkmadan iyi hazırlanmak gerekir.   

Kariyer hayatı yukarıda yaptığımız benzetmelerin de vurguladığı gibi spor müsabakaları  ile pek çok benzerlik gösteriyor. Yazı boyunca hep bir fiilin altını çizdik: Kazanmak. 

Çoğu zaman gerçek kazanan kimdir, zaman geçtikten sonra belli olur. Ama en önemlisi kazanmak için kalp kırmayın, dost kaybetmeyin. Para kaybedin ama itibarınıza sahip çıkın. Çünkü gerçek başarı -içinde yaşadığımız devir bunu unuttursa da- budur.