Makaleler

Hayattaki Seçimlerimiz

Elimde karnem, koşa koşa eve geldiğimde kimseyi göremedim. Sevincimi paylaşacak sevdiklerimi ararken komşu el etti, “Gittiler” dedi, “seni de bekliyorlar tarlada, ekinleri kaldırıyorlar.” Sıcak havada küskünlükle sevinç karışımı duygularla onlara ulaştığımda ablam, annem, babam, kardeşim bana bakmadılar bile. İlkokulu bitirdiğimi söyleyemeden, hepsi pekiyi karnemi onlara gösteremeden beni, yüzüme bakmadan işe katılmaya davet ettiler.....

Bildiklerim Bilmediklerime Karşı

Sokrates, gelmiş geçmiş en bilge kişi sayılıyor ve o “bildiği tek şeyin hiçbir şey bilmediği “olduğunu söylüyor. Biz, bilgi çağında pek çok bilgiye maruz kalıyoruz, bunların birçoğu teğet geçiyor. Aklımızda kalan bilgileri uygularsak, yani bildiğimizi hayata geçirirsek bir değeri oluyor ve onlar da gerçekten bildiklerimiz oluyorlar. Yanılgımız ise bildiklerimizin sınırını bilmemiz ya da bilmememizle başlıyor.

Yöneticiniz Yönetmek

Orta kademede iseniz hem üstünüzün hem size bağlı ekibin beklentileri arasında sıkışırsınız, kaçarı yok. Kıdemli müdür, direktörü ile kendisine rapor eden müdür yardımcısı arasında; direktör ise genel müdür yardımcısı ile kıdemli müdür arasında kalabilir mesela.

İş Hayatına Hoşgeldiniz

Kiminiz hayal ettiği iş alanıyla ilgili bölümü kazandı, kimi sıralama ve puan mağduru oldu. Bir bölümü “kazanıp” okudunuz, mezun oldunuz. Şimdi hayatınızı “kazanmak” için iş buldunuz, yollara düştünüz ve ofiste ilk gününüz. Hoş geldiniz!

Çalışan Mutlululuğu

Çalışan memnuniyeti üzerine 1999 tarihinde yapılan bir araştırmaya göre -çok da eski değil, 15 yıl, bu tarz araştırmalar magazin basınında en iyi şarkıcı kimmiş gibi her yıl yapılmıyor- biz çalışanlar ücret ve yan hakları önemsediğimiz kadar “takdir ve tanınma” bekliyormuşuz.

Sessiz Kahramanlar

Bir fabrikanın çıkışında, dışarı çıkan işçileri denetlemek için bir kontrol noktası oluşturulmuş. Bekçiler bir gün işçinin birini el arabası içerisinde saman çıkartırken görmüş ancak kendisine hiçbir şey söylememişler. Birkaç gün sonra aynı işçiyi yine el arabası içinde saman çıkartırken gören bekçiler yine bir şey söylemek istememişler. Günler böyle geçmiş, bekçiler işçinin samana ihtiyaç duyduğunu düşünmüş ve onun bu şekilde saman taşımasına göz yummuşlar......